Весна


уроки


Учитель І категорії Чалова С.В., Запорізька гімназія № 8.
ТЕМА УРОКУ: Шлях до здоров’я.
Мета уроку:
 - продовжувати формувати поняття про « здоровий спосіб життя»,розширювати знання про види здоров’я та шляхи його збереження;
- сприяти вихованню дбайливого ставлення підлітків до власного здоров’я та здоров’я інших людей, запобігати поширенню серед них шкідливих звичок та вести профілактику небезпечної поведінки;
- розвивати логічне мислення, стимулювати до свідомого вибору щодо здорового образу життя, сприяти розвитку аналітичних здібностей, вміння визначати причинно-наслідкові обставини.
ТИП уроку: комбінований
Методи: словесний, ілюстративно-демонстраційний, ІКТ
Форми роботи: інформаційний, репродуктивний, евристичний, інтерактивний.
Дидактичне забезпечення: роздавальний матеріал( схеми, таблиці), відеоролик( презентація), плакати про здоровий образ життя, матеріали інтернету.
ЕПІГРАФ:    "Здоров`я - це стан повного фізичного, духовного і соціального  благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад".
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент. ( привітання)
Вчитель: Добрий день. Починається новий навчальний рік. Закінчилось літо, кожен з вас якимось чином відпочив та набрався сил для подальшого навчання. Попереду складний рік. 9й клас , підготовка до перших іспитів можливо до вступу в коледж. І саме найголовніше в цьому темпі не втратити найцінніше, що в нас є – це своє здоров’я.
Саме про нього ми сьогодні і нагадаємо один одному. Але спочатку хочеться дізнатись з яким настроєм ви прийшли сьогодні до школи. Проведемо невеличку гру « Асоціації» - ви називаєте по черзі свою асоціацію з собою сьогодні, а я спробую вгадати ваш настрій .
Наприклад: я – серце це означає, що я радію зустрічі, дощ - мені сумно, сонце – гарний настрій…..( учні називають, вчитель розшифровує на свій розсуд і робить висновок)
ІІ. Актуалізація знань.
Вчитель :Дайте короткі відповіді:
-          Що таке здоров’я на вашу думку?
-          Які науки  і предмети допомагають нам пізнати шлях до здоров’я? (валеологія, біологія, основи здоров’я, фізична культура…)
-          Що треба робити, щоб бути здоровим?
ІІІ. ФНЗ
Вчитель: Ви дійсно вже багато знаєте про те як треба зберігати своє здоров’я. Але ми часто порушуємо правила здорового способу життя. І сьогодні ми разом спробуємо більш ретельно визначити шлях до здоров’я.
 Отже проблемним питанням у нас буде:
Як обрати вірний шлях до здоров’я?
Вчитель :Існує багато тверджень і визначень « здоров’я». Наприклад: Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад (ВООЗ);
Зачитайте які ви  знаєте визначення.
( учням видані висловлювання які вони читають по черзі, або попереджувальне завдання – щоб кожен знайшов висловлювання про здоров’я)
Учні:   Здоров’я – нормальний психологічний стан і здатність людини оптимально задовольняти систему матеріальних і духовних потреб (В.П. Петленко);
Здоров’я – це перша і найважливіша потреба людини, що визначає його здатність до праці, гармонійний розвиток особи (М.С. Бєдний);
Здоров’я – це достатня функціональна активність системи саногенетичних механізмів організму, що забезпечують його оптимальну життєдіяльність у конкретних умовах оточуючого середовища (С.М. Павленко);
Здоров’я – це нормальний розвиток тіла, інтелекту, психіки індивідуума, що проявляється в адекватній емоціональній і моральній поведінці (Ю.Г. Антомонов);
Здоров’я – це сума резервних потужностей основних функціональних систем організму (М. Амосов);
Здоров’я – це результат взаємодії соціально-економічних, медико-біологічних і демографічних чинників (М.С. Бєдний);
Здоров’я – це взаємовідношення людини з оточуючим середовищем (Р. Дюбо);
Здоров’я означає свободу діяльності людини. Хвороба – обмеження свободи (О.М. Ізуткін);
Здоров’я – оптимальна стійкість до дії патогенних агентів, фізична, психічна і соціальна адаптивність до змінюваних умов життєдіяльності Г.Л. Апанасенко).
Вчитель: З усіх висловлювань ми можемо зробити висновок, що «здоров’я» це не тільки фізичний стан людини, але і її психічний та моральний( духовний) стан. Отже існує три види здоров’я: фізичне, психічне і моральне( соціально-духовне).
Фізичне здоров’я – це справжній стан організму, забезпечений нормальним функціонуванням всіх його органів та систем. Людина себе добре почуває якщо ії організм саморегулюється.
Психічне здоров’я – залежить від стану головного мозку, воно характеризується рівнем і якістю мислення, розвитком пам’яті, ступенем емоційної врівноваженості, розвитком волі людини.
Соціально-духовне здоров’я – визначається моральними засадами, які являються основою життя людини. Визначальними ознаками цього здоров’я є  відношення до праці, навчання, культури, дотримання правил пристойної поведінки у суспільстві. Повага до інших людей. Самоповага.
На дошці можна зобразити схему:
Як обрати вірний шлях до здоров’я?
Дадуть нам поради три спеціаліста в галузі здорового образу життя.

1.     Поради від медика. ( 1й учень)
 Здоров’я нам забезпечать:
Рухова активність - Намагайтесь займатися фізичними вправами принаймі три рази на тиждень протягом 20 – 30 хвилин.
Харчування - Воно повинно бути збалансованим, тобто включати всі основні види продуктів: хліб, крупи, молочні продукти, м'ясо, рибу, овочі та фрукти.
Відсутність шкідливих звичок – уникайте  паління, вживання алкоголю, наркотиків, інших хімічних речовин, це стане запорукою збереження здоров’я.
Безпечна сексуальна поведінка – будьте поміркованими у відносинах, захистіть себе від ВІЛ та СНІДу.
Контроль за стресом – тримайте себе в руках, займайтеся улюбленою справою, ставте досяжні цілі.
Дотримання гігієнижитла, тіла, одягу ,харчування.

2.     Поради від вченого. ( 2й учень)

Існує 10 порад розроблених міжнародною групою вчених, дієтологів та психологів, які складають основу здорового способу життя:
-          Активна розумова праця;
-          Робота яка подобається;
-          Раціональне харчування;
-          Відсутність шкідливих звичок;
-          Власна точка зору;
-          Любов і ніжність до близьких;
-          Сон не менше 6 годин;
-          Постійні помірні фізичні навантаження;
-          Періодичне споживання солодощів;
-          Емоційне розвантаження.
Пам’ятайте що  основними показниками здоров’я є:
-          Здоровий кріпкий сон,
-          Гарний настрій,
-          Гарний апетит
-          Вміння спілкуватися з людьми
-          Гарна праце спроможність,
-          гарна пам’ять….

3.     Поради філософа. ( 3й учень)

Давня філософія проповідує, що людина невід’ємна часточка живого світу. Вона поєднана з природою, морем, річкою, рослинами, тваринами. Тому людям притаманно відпочивати на природі , дбати про тварин, розводити квіти, створювати красу - все це продовжує наше життя і оздоровлює наш організм.
В свою чергу давня філософія розкриває сутність шкідливих звичок.
Наприклад:
Розглянемо слово АЛКОГОЛЬ – АЛ-КО-ГОЛЬ
( ЛА в перекладі « душа», АЛ- відхід від душі, втрата пам’яті душі. КО – направлення, ГОЛЬ – самий низький прошарок суспільства – смерди. Дослівно – алкоголь – те що веде до руйнування душу, тобто її смерті.)

Розглянемо слово КУРЕНИЕ- на російській мові.
К – сполучник, що означає направлення.
УР – небесне світло,НИ – відмова, Е – викривлення.
Дослівно – курение, це те що не веде до небесного світла.



ІУ. Закріплення.

А поради від мене , вчителя,  перегляньте у відеоролику і прислухайтесь до вищесказаного медиком, вченим та філософом.
( перегляд відеоролику « Шлях до здоров’я»,після перегляду можна провести невеличке анкетування або вправу по виявленню рівня здоров’я учнів) .
Варіант. 1.Спробуйте затримати дихання і порахуйте скільки секунд ви витримаєте.
Затримка понад 40 с — здоровий.
    Від 20 до 40 с — здоров'я  послаблене.
  Менш ніж 20 с — є  захворювання.
Віріант.2. ТЕСТ  «Здоров’я»
Вперше цей тест був опублікований член-кореспондентом АМН СССР С. Долецьким на сторінках журналу ”Советский Красний Крест” (1983, №3). Його мета визначити, наскілки усвідомлено і відповідально ми ставимося до свого здоров’я. Цей тест не претендує на універсальність, не підходить для маленьких дітей і не враховує всі сторони нашого життя, однак він достатньо зручний, простий і дозволяє кожному перевірити і оцінити самого себе.
1. Постійне дотримання раціонального режиму дня;
2. Наявність нормальної ваги;
3. Правильне складання харчового раціону;
4. Прогулянки на свіжому повітрі протягом року не менше як 10 годин на тиждень;
5. Щоденна ранкова гімнастика;
6. Систематичне загартовування;
7. Індивідуальне фізичне удосконалення (заняття спортом, індивідуальні програми);
8. Володіння методом аутотренінгу і його використання для зміцнення здоров’я.
Примітка: систематичне вживання алкоголю знижує загальну суму балів на 3, теж саме відноситься до паління. Бали: за позитивні відповіді на 1, 2, 3, 5, 6, 8, додається по 1 балу; за позитивні відповіді на 4, 7 питання додається по 2 бали.
Якщо ви набрали 10 балів, це означає, що ви не тільки відповідально ставитесь до свого здоров’я, але й оволоділи основними навичками, які дозволяють зберігати і зміцнювати його. Якщо ви отримали від 7 до 9 балів, це теж непогано, ви не легковажно ставитесь до свого здоров‘я. Шість балів – свідчення того, що ви на правильному шляху, однак пройшли лише його частину. Менше 6 балів – ознака невідповідального ставлення до власного здоров’я.
У. Підсумки уроку. ( бесіда)
Дякую всім за урок. І хочу  у вас запитати:
Чи дізнались ви щось нове для себе про здоров’я?
( відповіді учнів)
Звичайно ж наша робота була б марною як би ми не знайшли відповідь на проблемне питання. Тому прошу.

Дайте відповідь на наше проблемне питання:

Як обрати вірний шлях до здоров’я?
( відповіді учнів)
Дякую! Молодці! Пам’ятайте !Людина - істота вільна. Вона сама визначає для себе свій власний спосіб життя. Бажаю вам міцного здоров’я та успіхів у навчальному році. Допобачення.

Використана література:

1. МЕТОДИЧІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ. У 2012/2013 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ З ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
Ю.В. Міцай, завідуюча навчально-методичним кабінетом виховної роботи та шкільних бібліотек Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського.
2. zodub.uz.ua/vydav/formuvannja.html 
www.moz.gov.ua/.../socpoll_prophilactic.ht...
www.digestnvk10.org.ua/.../dodatok3.doc
3. Основи   здорового способу життя(osnovy_zdorovogo_sposobu_zhyttya).
4. Фото для фільму з інтернет мережі розділ картинки « Здоровий спосіб життя».
5. Музика для фільму з сайту vpleer.ru, minus, фінський гурт HIM.





Металургійна промисловість. Чорна металургія України.(1слайд)

Мета: ( 2 слайд) дати характеристику галузі (значення, склад металургійної промисловості і типи підприємств, що працюють у галузі,територіальна структура); пояснити чинники розміщення різних типів підприємств; удосконалювати навички роботи з картами(показ основних районів і великих центрів металургії), уміння розв’язувати техніко-економічні завдання та аналізувати статистичні дані про викиди шкідливих речовин у різних містах України; виховувати екологічну культуру учнів (висновки про вплив галузі на довкілля, раціональне збереження природних ресурсів тощо), економічне мислення (вихід із кризи для галузі).

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку
I. Актуалізація опорних знань.
II. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Формування нових знань.
ІV. Закріплення знань
V. Домашнє завдання


І . Актуалізація опорних знань3 слайд
         Що таке галузь господарства?
         З яких матеріалів в основному виробляють машини, верстати та обладнання?

II. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель: Сьогодні ми приділимо увагу одній із найстаріших і досі провідних галузей промисловості. Галузі промисловості, що займає провідне місце у виробництві продукції України, Чорній  металургії.
Наша держава має достатньо багатий запас сировини( вугілля, залізні руди, вода, марганцеві руди) для розвитку даної галузі. Але й в її розвитку існує багато проблем. Спробуємо разом ознайомитись з особливостями ЧМ та запропонувати шляхи вирішення проблем які виникли з її розвитком. Основні наші питання:
Що собою представляє ЧМ?
Які особливості виробництва ЧМ?
Які існують проблеми та перспективи виходу з кризи для вітчизняної галузі?
Нашу роботу на уроці ми будемо виконувати парами. З комп’ютером будуть працювати учні-оператори, а з друкованою основою учні – редактори Оператори опрацьовують матеріал в комп’ютерах і повідомляють редактору, котрі в свою чергу оформляють результати в таблицях..  На уроці у нас присутні: аналітик, металург , технолог та еколог. Будьте уважні при їх доповідях і знайдіть правильне рішення. Перше слово надається аналітику:

ІІІ. Формування нових знань.
Аналітик:  ( 4 слайд)  Виплавка й використання заліза на Україні відома ще з часів Київської Русі. На Поліссі,у Передкарпатті з болотяних руд на деревному вугіллі виплавляли залізо в 14-18 ст. У 1913 р. в Україні діяло понад 120 металургійних підприємств. На сучасному етапі ЧМ належить до основних галузей промисловості, що мають експортну орієнтацію. У 2000- 2008 р. вона становила 22%. За даними 2008 року на першому місці в структурі експорту України стоїть продукція чорної металургії. Видобули 72,7 млн.т залізної руди, понад 2,7 млн.т марганцевої руди, виплавили 31 млн.т чавуну, 38 млн.т сталі,20,5 млн.т прокату. Поставки недорогоцінних металів та виробів з них становили 45,1 % від загального обсягу експорту країни.
Друга половина 2008 року та  весь 2009 рік пройшли під прапорами світової економічної кризи. Це економічне явище характеризується стійким скороченням попиту та пропозиції на продукцію всіх галузей економіки, відповідно скороченням виробництва, звільненнями робітників, безробіттям, банкрутствами підприємств, згортанням інтеграційних зв’язків тощо. Сьогодні 90 % усіх металів, що застосовуються в сучасному виробництві, — це чорні метали, тобто залізо і сплави, що одержуються на основі заліза. Тому розвиток цієї галузі досить важливий для України.

Для нашої роботи знадобиться знання деяких нових термінів. Вони є у кожного в картці - супроводі. ( відкрийте папку « Урок -ЧМ», знайдіть та зачитайте нові терміни, цей матеріал є роздрукований)
Словник термінів і понять
Залізо — хімічний елемент, але так само називають метал, який виплавляють із залізної руди, хоча в ньому містяться домішки (зокрема, трохи вуглецю). Кількість вуглецю, що міститься в металі, є важливою. Якщо вуглецю не більше 0,04 %, то залізо зберігає свої природні властивості і свою назву. Сплав, до складу якого входить до 2 % вуглецю, вже стає твердішим — це сталь.
А якщо вуглецю ще більше, залізо стає твердим і крихким, такий сплав називається чавуном.
Збагачення — поліпшення корисних якостей руди шляхом видалення непотрібної речовини.
Концентрат — продукт, що виходить у результаті збагачення (концентрації) корисної речовини (наприклад, рудний концентрат).
Легована сталь — сталь, до якої входять добавки, що надають їй особливих властивостей, поліпшують її.
Металургійний комплекс — сукупність галузей, що виробляють різноманітні метали. До його складу входять чорна і кольорова металургія.
Окатиші — цінна доменна сировина, яку одержують з подрібненої руди або концентрату. Це міцні грудочки руди завбільшки(1–1,5 см), що не руйнуються під час перевезень і тривалого збереження. Металізовані окатиші (на 95 % відновлене залізо) —сировина для одержання якісної сталі в електропечах.
Прокат — кінцева продукція металургії. Основні профілі прокату: Круглий,квадратний,кутовий,тавровий,рельсовий,листовий.
Феросплави — сплави на основі заліза. Збільшення певної кількості марганцю робить сталь дуже твердою, хром у сполученні з нікелем — нержавіючою, кремній — пружною, вольфрам дає можливість одержувати швидкорізальну інструментальну сталь.

Вчитель.
Наша держава має досить добрі умови для розвитку ЧМ. (слайд – 5)
• близькість родовищ залізної руди, марганцю до родовищ коксівного вугілля, вапняків, вогнетривких глин;
• густа мережа шляхів сполучення;
• наявність споживача металу — металомісткого машинобудування;
• велика кількість металобрухту;
• висококваліфіковані кадри;
• наявність водних ресурсів.
Зверніть увагу на розміщення сировинної бази галузі.( слайд-6)
Запаси залізних руд сконцентровані в чотирьох басейнах( Криворізький,Білозерський, Кременчуцький,Керченський), марганцевої руди (Нікопольский і В.Токмак),коксівне вугілля Донбасу,флюси і вогнетриви. Таким чином існує три основних сировинних бази в трьох металургійних районах ( Придніпровському, Донецькому та Приазовському).
( слайд – 7) Важливим для виробництва є якість залізних руд багаті руди: >50% Fe; середні руди: 20-50% Fe; бідні руди: < 20% Fe. Для отримання чистого феруму проводять збагачення руд і отримують агломерат.
(слайд-8)Флюсові вапняки допомагають видалити зайві сполуки з розплавленого заліза.
( слайд-9) Із коксівного вугілля виготовляють кокс, який служить відновником тепла для проходження хімічної реакції в домні.
( слайд-10) наприклад видобуток вугілля йде в Донецьку, а переробка в Запоріжжі ( слайд 11).
 Про особливості  виробництва чорних металів нам розповість металург
( слайд -12)
  Металург.
 1. Чорна металургія охоплює весь процес виробництва металів: видобуток і підготовку руд, палива, випуск металу, виробництво допоміжних матеріалів (вогнетривів, кисню тощо). В металургії широко розвинуте комбінування, тобто об’єднання на одному підприємстві (комбінаті) декількох технологічно та економічно пов’язаних між собою виробництв різних галузей. У чорній металургії переважає комбінування на основі послідовної переробки первинної сировини (руда — чавун —сталь — прокат), а в кольоровій — на основі її комплексного використання (наприклад, з поліметалевих руд одержують кілька металів).
2. Для металургії характерна велика матеріаломісткість: на виготовлення 1 т сталі витрачається до 7 т сировини й палива.
3. Металургія — трудомістка галузь: на підприємстві працює від 20 до 40 тис. чоловік. Кількість населення в місті, яка виникає при цьому, перевищує 100 тис. чоловік.
4. Металургія — великий забруднювач довкілля. На її частку припадає 20 % усіх промислових викидів в атмосферу і стічних вод.
5. Ураховуючи попередні чинники, металургійні підприємства найвигідніше створювати біля сировинних та енергетичних баз або між ними. Під час розміщення враховують також забезпеченість водою і транспортними шляхами, необхідність охорони природи.
Основні види продукції чорної металургії — чавун, сталь, прокат.

Вчитель:Так як тільки три регіони досить забезпечені потрібними ресурсами  то і доля ЧМ у загальному виробництві повинна бути високою. Спробуємо це підтвердити.
 Завдання 1.Відкрийте у вашій папці географічний атлас, розділ регіони , промисловість та порівняйте відсоток ЧМ  у відношенні до інших галузей в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій та Луганській обл.. Яка динаміка спостерігається у галузевому складі цих областей?

Вчитель.
Дякую. А тепер познайомимось з особливостями самого виробництва. Так як серед вас можливо є майбутні металурги. Трохи технології виробництва.

Сл..13 Для виробництва чорних металів використовують різні технології.
1.Доменне виробництво. У домну завантажують агломерат, кокс та флюси. Під дією високої температури отримується чавун. ( сл..14) Таке виробництво присутнє і в нас на Запоріжжі.( сл..15)
2. Мартенівське виробництво. Мартенівська піч теж використовується для виплавки металу.(сл..16,). Ливарник заливає чавун у мартени ( сл. 17) .Де виплавляють сталь при температурі 1700-1900С.( сл..18) .Сталь потім охолоджують і подають до прокатного цеху. Також утворюються відходи( шлаки).Сл.19
3. І третій вид виробництва це киснево-конверторний. Електропечі в які заливають чавун, або завантажують металобрухт і переплавляють на сталь при температурі 1700-2000С.( сл.. 20,21)
Отже ( сл..22) далі ливарники розливають сталь,після охолодження отримують листовий прокат – тонколистовий та товстолистовий (сл..23), а потім виготовляють сортовий прокат та стальну арматуру ( готові вироби) (сл.. 24.)  Наприклад труби як на Нижньодніпровському заводі.(сл..25)
Існують підприємства  де присутні всі етапи виробництва ЧМ. Це комбінати повного циклу, наприклад « Азовсталь» в Маріуполі.(сл..26)

Завдання 2. Таким чином підприємства чорної металургії розташовані в трьох районах — Придніпровському, Донецькому, Приазовському.( сл..27)
За картою атласу «Чорна металургія» визначте п’ять металургійних вузлів України. Чи впливає це на економіку в цілому?
 ( так. Сл..28- Україна знаходиться на7 м по виплавці сталі серед кр. Світу.)
І відповідно на Україні найбільшими підприємствами Є: Донецький комбінат, КРАМАТОРСКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД,Криворіжсталь,Азовсталь,Запоріжсталь, Дніпроспецсталь.
 (сл..29-34)

Вчитель:  звичайно ж кожна галузь має якісь проблеми. Надамо слово екологу.

Еколог. ( сл..Чорна і кольорова металургія — галузі, які найбільше забруднюють довкілля. До складу шкідливих викидів входять:оксид вуглецю, сірчистий ангідрид, оксиди азоту, тверді речовини. Великий обсяг викидів попадає у водойми. Відбувається забруднення стічних і підземних вод роданідами, ціанідами, фенолами. На відстані до 60 км від металургійного підприємства забруднюються ґрунтові покриви. Видобування та обробка руди, підготовка сировини та завантаження її в домну супроводжується великою кількістю пилу. В доменній печі великий вміст СО і СО2 у відхідних газах.
Серйозним забруднювачем є коксові печі. Під час їх завантаження повітря забруднюється пилом і парою.
Нині металурги впроваджують заміну коксу воднем. Дуже ефективним є застосування водню при переробці мідних руд. Побічним продуктом при цьому будуть сірка і вода. Сірку можна зібрати і використати для виробництва сірчаної кислоти.
У конвертерах також збирається СО – чадний газ. На сучасних заводах встановлюють фільтри, пило- і газовловлювачі, що дозволяють утилізувати відходи і деякі використати для наступної переробки. Наприклад, металургійні відхідні гази використовуються як цінне паливо.
Безвідхідна металургія. Розроблено спосіб безпосереднього  добування сталі з руди, без доменного процесу. Суть способу в тому, що з очищеної руди, яка практично містить лише оксиди заліза встановляють кульки – окатиші. Їх направляють в обертову піч де протитечією подається відновник – водень:

                                                     Fe2O3 + H2 == 2Fe + 3H2O
Відновлення відбувається при температурі, нижчій за температуру плавлення заліза. В результаті утворюється губчасте залізо з якого в електропечах добувають сталь.

Завдання 3.Дякую екологу за доповідь, тепер відкрийте в себе карту « Самі забруднені міста України».
1. Проаналізуйте карту її.  Співвіднесіть її дані з розміщенням підприємств чорної металургії. Складіть список міст — «чемпіонів навпаки» (5 міст: на 1-му місці — те, де найнесприятливіша екологічна ситуація). Порівняйте дані «чемпіонів» з даними свого міста.(сл.. 35-36)
2.  Пригадайте що називають «смогом»? Чи характерне це явище для Запоріжжя ? Яку небезпеку воно несе?

Вчитель: таким чином ми познайомились з ЧМ і вважаю, що можемо окреслити основні проблеми та перспективи розвитку галузі. Прошу хто нам в цьому допоможе?Відкрийте підручник на ст.. 106 та знайдіть собі підказку. – 3 хв. Учні пишуть, далі зачитують свої варіанти. Дякую , а тепер я пропоную звіритись з моїми пропозиціями.( сл..37)

ІУ. Закріплення і перевірка знань.
Перевіримо, що ви запам’ятали.  Пропоную тепер розділитись на групи і виконати тести. Учні оператори проходять тест на комп’ютері, а редактори письмово на аркушах.

V. Домашнє завдання( сл..38)
§ 15- вивчити, доповнити таблиці, вставити в зошит.
Завдання. Скільки потрібно щодоби залізної руди і вугілля металургійному заводу потужністю 6 млн т прокату на рік, якщо для виробництва 1 т прокату витрачається 2 т залізної руди і 1,3 т вугілля?
Підрахуйте добову потребу у вагонах і потягах для доставки сировини (вантажопідйомність вагона 50 т, потяг формується із 40 вагонів).



 ТЕМА: Південна Америка – материк рекордів
            ( ФГП та історія відкриття і дослідження)
Мета:  - сприяти формуванню знань про особливості положення материка
-          Сприяти розвитку самоосвітньої та інформаційної компетентності через використання ППЗ та комп’ютерних програм
-          Сприяти зацікавленню учнів до вивчення природничих наук

Тип уроку: формування нових знань.
Форма: урок – дослідження.
Обладнання: підручник, атлас,ППЗ урок № 31, контурна карта.
ХІД уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Активізація опорних знань.
Бесіда: Разом з вами ми вже вивчили декілька материків і кожен з них має свою візитну картку. Згадайте, які вони: Африка ( найжаркіший континент), Австралія ( найменший і найсухіший), Антарктида ( найхолодніший, крижана пустеля). 
ІІІ. Мотивація.
Отже кожен материк має свою візитну картку і сьогодні ми починаємо знайомство з материком Південна Америка. Цей континент називають найвологішим і материком рекордів.  Колись ці землі отримали назву « Новий світ», тут подорожували герої Жуль Верна, тут вирощують каву, грають у футбол та влаштовують яскраві карнавали. Але чому материк рекордів? Запитаєте, ви. Ось декілька з них: найповноводніша річка – Амазонка, найдовша гірська система до 9000км – Анди, найвищий водоспад – Анхель, найдовша змія – Анаконда, найбільший хижий птах – Кондор… Цей список можна продовжувати досить довго, тож не гаятимемо час, а почнемо досліджувати Південну Америку.
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні на уроці ми повинні дослідити географічне положення та історію відкриття Південної Америки.
План нашого дослідження:
1.      ФГП материка.
2.      Особливості берегової лінії.
3.      Історія відкриття та дослідження.
Для початку звернемось до нашого знайомого Дена, який трохи нам розповість про материк який ми вивчаємо(ППЗ , прослуховуємо « Вступ»).
? Які ще об’єкти ви почули в розповіді Дена, стосовно своєрідності природи материка?
(найсухіша пустеля, найвищий вулкан, найменший птах та найкровожерливіша риба).
Відкрийте свої атласи і поглянемо на особливості ФГП материка.

Розповідь вчителя( показуючи на карті) : Площа - з островами 18.3 млн. км кв., обрисами нагадує перевернутий трикутник. Перетинається екватором в північній частині, а південним тропіком майже посередині. Як ви бачите Півд. Америка розташована в західній півкулі і більшою частиною в південній, тому ми сміло можемо називати її материком південних широт. На мал.. 102 вашого підручника вказані крайні точки.
? Назвіть їх. ( пн.. м. Гальїнас, пв. М. Фроуерд, зх..м. Паріньяс, сх..м. Кабу – Бранку)
Омивається водами Тихого та Атлантичного океанів, Карибським морем та протокою Дрейка.
Положення материка сильно впливає на його природу. Так теплі течії стають причиною значних опадів, а холодні формують сухі пустелі. Саме в цьому проявляється подібність Південної Америки з південними узбережжями Африки та Австралії.

Завдання:
Щоб краще дослідити ФГП і берегову лінію материка пропоную самостійно за допомогою атласу заповнить таблицю, виписавши  об’єкти які характеризують берегову лінію Півд. Америки:
Океани,моря
Ближні материки
Протоки, канали
затоки
Острови,півострови
течії

? Зачитайте географічні об’єкти які ви заповнили в таблицю.

Добре, що сьогодні нам відомо де знаходиться цей материк і завдяки дослідникам, ми можемо знайти об’єкти на карті. Як же проходило відкриття цього дивовижного континенту.
Знову пропоную звернутися до Дена і послухати потрібну нам інформацію ( ППЗ, дослідження та освоєння).
Випереджувальне завдання: Але в нас є і власні дослідники, які за допомогою додаткових джерел приготували відомості про видатних дослідників Південної Америки. Надамо їм слово.

Учень 1 про плавання Х.Колумба:
Христофо́р Колу́мб (італ. Cristoforo Colombo, ісп. Cristóbal Colón, лат. Christophorus Columbus, порт. Cristóvão Colombo або Christovam Colom) (* 29 жовтня 1451 р. (інша версія — 1446 р.) — † 20 травня 1506 р.) — іспанський мореплавець, першовідкривач Америки (Багамських та Антильських островів, узбережжя Центральної та Південної Америки). Невідомо, хто він за національністю. 8 країн претендують на звання Батьківщини мореплавця - від Італії до Польщі. Ім'я Христофор з грецької перекладається як "Христове світло", "людина, яка навчає християнству", а Коломб, Колумб або Колон може бути похідним від латинських слів "колонія" (Colonia, Colombia) чи "колоніст" (Colon, Colomb). На основі цього деякі дослідники висувають версію, що Америку відкрила людина, яка в середньовічних джерелах залишилась під ім'ям "християнський колоніст", "колоніст, який несе християнську віру". Можливо навіть цим іменем в різних джерелах було названо різних людей, на основі біографій яких пізнішими істориками був створений збірний образ Христофора Колумба. Будучи переконаним, що Азії можна досягти, пливучи на захід, він заручився підтримкою іспанського короля Фердинанда ІІ Арагонського і королеви Ізабелли І Кастильської. 22 травня 1492 р. Колумб прибув у порт Палос, у якому, відповідно до королівського указу, повинен був отримати дві каравели. 3 серпня 1492 р. каравела «Санта Марія» (280 тонн), і дві каравели — «Пінта»(240 тонн) і «Нінья»(100 тонн), на яких було загалом близько 90 осіб, підійняли якорі. Після зупинки у Лас-Пальмасі на Канарських островах 5 вересня ескадра суден почала рухатись на захід. Після більш ніж двох місяців плавання, в ході якого учасниками експедиції почали висловлюватись претензії від нетерпіння, 12 жовтня о другій годині один з матросів - Родріго де Тріана - побачив землю. Експедиція висадилася ймовірно на невеликому острові Сан-Сальвадор (Волтінга) на Багамах, званий індіанцями Гуанахані. Друга експедиція вирушила 25 вересня 1493 з Кадіса. На Канарських островах взяли цукрову тростину і собак, спеціально привчених до полювання на людей. 3 листопада 1493 (в неділю) відкрив острів Домініка, 4 листопада експедиція прибула до найбільшого з тутешніх островів, названому Гваделупа. Третя експедиція 1498-1500. Під час цієї експедиції вперше досягнуто материкової частини Америки. До берега дістався південніше від гирла Оріноко. Рухаючись далі на захід уздовж узбережжя, він відкрив острів Тринідад. Четверта подорож Колумба ( 1502-1504). 9 травня 1502 флотилією, що складалась з чотирьох суден з екіпажем 150 чоловік, Колумб рушив на захід. Під час четвертої подорожі Колумб відкрив материк на південь від Куби — берег Центральної Америки і довів, що Атлантичний океан відділяє від Південного моря, нездоланний бар'єр, про який він чув від індіанців.

Учень 2 про А. Веспуччі:
Амері́го Веспу́ччі (італ. Amerigo Vespucci, *9 березня 1451 — †22 лютого 1512) — флорентійський мореплавець, на честь якого названий Американський континент.
Здійснив дві експедиції до берегів Південної Америки (1499, 1502).
Амеріго взяв участь у першій експедиції адмірала Алонсо де Охеда, який 20 травня 1499 відплив з Пуерто Де-Санта-Марія поблизу Кадіса; після 24 днів плавання зійшов на берег Суринаму, під 3° пн.ш. (за 200 морських миль на південний схід від мису Парії); досліджував цей берег і, відвідавши острови Вест-Індії, в середині червня 1500 повернувся до Кадіса. На запрошення короля Мануеля І в кінці 1500 року Веспуччі відправився до Португалії і здійснив на португальських кораблях ще два плавання з Лісабону до берегів нового материка; перше продовжувалося з травня 1501 по вересень 1502, друге, під командуванням адмірала Гонзало Коелхо, з 10 травня 1503 по 18 червня 1504. Свої подорожі він здійснював не стільки як начальник, скільки як космограф і керманич; тільки в останнє своє плавання, під час якого була досліджена велика частина берегів Бразилії, він командував невеликим судном. Рекомендований Колумбом королеві Фердинанду II Арагонському, суперникові Мануеля І, Амеріго в 1505 знову поступив на іспанську службу, 22 березня 1508 був призначений головним керманичем для подорожей, що відправляються до Індії. Помер 22 лютого 1512 у Севільї.

Учень 3 про О. Гумбольдта:
Александер фон Гумбольдт (нім. Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von Humboldt, 14 вересня 1769, Берлін — 6 травня 1859, Берлін) — німецький вчений-енциклопедист, фізик, метеоролог, географ, ботанік, зоолог, мандрівник, молодший брат вченого Вільгельма фон Гумбольдта. Основоположник географії рослин.
Наукові інтереси Гумбольдта були надзвичайно різноманітними. Своїм основним завданням він вважав «збагнення природи як цілого й збір свідчень про взаємодію природних сил». За широту наукових інтересів сучасники називали його Аристотелем XIX століття. Особливо близько зійшовся він з Еме Бонпланом, молодим ботаніком, що теж мріяв про подорож. Нарешті, в Мадриді Гумбольдту вдалося отримати дозвіл відвідати і дослідити іспанські володіння в Америці. Матеріал для досліджень представився в достатку з перших же днів. Морські течії, морські тварини і рослини, фосфоресценція моря тощо — все це було ще ледь заторкнуте наукою. Мандрівники відвідали насамперед Канарські острови, де пробули 6 днів. Тут при спостережені різних рослинних поясів Піка ді Тейде, що розташовувалися один над іншим у міру руху до вершини, з'явилася у Гумбольдта думка про зв'язок рослинності з кліматом, покладена ним в основу ботанічної географії. Результати їхньої подорожі були величезні. До Гумбольдта тільки один пункт у межах Південної Америки — Кіто — був точно визначений астрономічно; геологічна будова її була зовсім невідома. Гумбольдт визначив широту і довготу багатьох пунктів, зробив близько 700 гіпсометричних вимірювань, тобто усвідомив орографію місцевості, досліджував її геологію, зібрав масу даних про клімат країни і вказав її відмітні риси.
Вчені зібрали величезні ботанічні та зоологічні колекції — одних рослин близько 4 000 видів, у тому числі 1 800 нових для науки.
Було доведено з'єднання систем Амазонки і Оріноко, визначено напрямок деяких гірських хребтів і відкриті нові (наприклад, Анди ); з'ясовано в загальних рисах розподіл гір і низовин; нанесена на карту морська течія вздовж західних берегів Америки, названа «Гумбольдтовою».
Не були залишені без уваги і етнографія, історія, мови, політичний стан відвіданих країн: по всіх цих предметах зібрано масу матеріалу, розробленого згодом частково самим Гумбольдтом, частково його співробітниками.
Словом, подорож Гумбольдта та Бонплана справедливо називають другим — науковим — відкриттям Америки.
У. Закріплення.
І так ми познайомились з ФГП материка рекордів І його дослідженнями.
? Відкрийте свої контурні карти і підпишіть найважливіші об’єкти берегової лінії Півд. Америки.
УІ. Д/з.
Вивчити § 26, скласти хронологічну таблицю історії відкриттів і досліджень материка
дата
Ім'я дослідника
досягнення





 ТЕМА: Геологічна будова та рельєф Південної Америки.
Мета:
-          Ознайомити учнів з особливостями геологічної будови та рельєфу Півд. Америки, систематизувати знання про взаємозв’язок тектоніки, рельєфу та формування корисних копалин;
-          Розвивати логічне мислення,  вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природних процесах, навички роботи з різними джерелами знань;
-          Виховувати пізнавальну активність учнів, цікавість до предмету, дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:
атласи, фізична карта Півд. Америки або світу, ППЗ « Географія материків і океанів для 7- го класу», комп’ютерна презентація, відео, телевізор, комп’ютер.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка знань попередньої теми.
1.      Дайте характеристику ФГП Півд. Америки?
2.      Чому Півд. Америку називають « материк рекордів» ?
3.      Як проходило відкриття та освоєння материка? Можна зачитати таблицю із зошита.

ІІІ. Мотивація та активізація пізнавальної діяльності.
І так діти ми познайомились з ФГП материка, визначили що на цьому континенті є багато цікавих об’єктів, які створила природа. Серед рекордів Півд. Америки ви згадали про найдовшу гірську систему, про великі поклади копалин та про найвищий водоспад. Причинами таких особливостей криється в будові самого материка в його геологічній історії формування. Тож сьогодні ми з вами познайомимось геологічною будовою та рельєфом «материка-рекордів».
Для початку згадайте деякі поняття:
Гра словничок:
Платформа – відносно стійка і вирівняна ділянка земної кори.
Складчаста область – рухлива область земної кори.
Щит – виступ кристалічного фундаменту на поверхню платформи.
Плита – ділянка платформи перекрита осадовими породами.
Альпійська складчастість -  горотворчі процеси які почалися близько 65 млн.років тому.

ІУ. ФНЗ
 Розповідь учителя:
Близько 180 млн. років тому назад за теорією А. Вегеннера після розколу Гондвани від Африки відокремився материк, який пізніше назвали Південною Америкою.
 Близько 65 млн. років тому південноамериканська плита зіткнулася з тихо океанічними плитами внаслідок чого утворився пояс молодої складчастості. Таким чином в основі рельєфу Півд. Америки на сході лежить прадавня докембрійська Південноамериканська платформа , що на заході обмежена молодим поясом складчастості Альпійського горотворення.  Таким чином за особливостями рельєфу материк можна поділити умовно на дві частини: на сході та в центрі розташовані великі рівнини різної висоти; на півночі та заході – гори. Також геологічна будова спричинила багатство мінеральних ресурсів материка. Найвища точка материка звісно розташована в горах – г. Аконкагуа - 6960 м, найнижча точка над рівнем моря півострів Вальдес ( -40м).
Практичне завдання.
Спробуємо більш докладно познайомитись з рельєфом материка. Для цього нам знадобиться одночасно атлас, підручник та інші джерела. Накресліть таблицю яку ми заповнимо під час ознайомлення з формами рельєфу.  Надалі розділимось по групам і ознайомимо всіх з добутою інформацією.
І ряд- дослідники плоскогір’їв , ІІ ряд – дослідники низовин, ІІІ ряд – дослідники гір та плато. На виконання роботи відводимо 10 хвилин.
Тектонічна структура
Форма рельєфу
Особливості будови
Корисні копалини
1.
Південноамериканська платформа
Бразильське плоскогір’я
« металеве серце Бразилії»
Розміщено на сході, найвища точка г. Бандейрас 2890 м,багато розломів, помежовано густою річковою сіткою з порогами та водоспадами.
Значні поклади залізних, марганцевих, нікелевих руд, бокситів,золота. Ближче до окраїни є поклади нафти.


Гвіанське плоскогір’я « гігантські східці»
Розміщено на північному сході платформи. Найвища точка г. Рорайма 2810 м. Поросло густим лісом, є легенди про « загублені світи»
Поклади руд металів: золото, марганцеві, боксити, нікелеві.


Амазонська низовина
Площа більше 5 млн. км кв, перекрита шаром осадових порід, помежована системою р. Амазонки, середні висоти до 200 м, заболочена.
Олов’яні руди та лісові ресурси.


Ла- Платська низовина
На півдні материка, висоти до 200 м, заболочена, вкрита річковими та морськими відкладеннями. Містить долину р. Парана.
Запаси нафти, газу.


Орінокська низовина
Найменша, розміщена на півночі в долині річки Оріноко, створена наносами річки та морськими відкладеннями
Є запаси нафти та газу ближче до морського узбережжя.
2.
Альпійська складчатість
Гори Анди
« мідні гори»
Найвища точка г. Аконкагуа 6960м, протяжність 9000 км.складені кількома паралельними хребтами більшість яких перевищують 6000 км і вкриті снігом. Продовжують своє формування є діючі вулкани Сан – Педро ( 5974 м, Котопахі ( 5897 м). Багато згаслих вулканів Руїс, Чімборасо та інші.
Родовиша мідних, олов’яних, свинцевих і цинкових руд.
 Видобуток дорогоцінних металів: золота, платини та срібних руд.
3.
Молода платформа
Плато Патагонія
Південь материка, прилягає до гір. Висоти до 2000 м.
Залізні руди, нафта, газ
Прошу зачитати з зошита характеристику будови рельєфу кожну групу окремо, а всі по ходу заповнюють таблицю далі.
 Якщо хтось щось пропустив звернемось до ППЗ. Де Ден нам розповість ще раз характеристику форм рельєфу. ( прослуховування ППЗ урок № 32 , розділ рівнини та гори).
Віртуальна екскурсія.
Нічого нам не дасть таких вражень як екскурсія до материка який ми вивчаємо. Нажаль це не справжня екскурсія, а віртуальна. Під час віртуальної подорожі зверніть увагу на прекрасні краєвиди природних комплексів Півд. Америки.
У. Закріплення вивченого матеріалу.
-          Які тектонічні структури лежать в основі рельєфу материка Півд. Америка?
-          Які основні форми рельєфу сформувались на материку?
УІ. Підсумки уроку.
Прийом « мікрофон»
-          Чи є тут прояви вулканізму?
-           Де і чому?
-          Де розміщені найвища та найнижча висоти материка?
-          Чому Бразильське плоскогір’я називають « металеве серце»?
-           А Анди « мідними горами»?
УІІ.
Д/з
вивчити § 27, позначити на контурній карті основні форми рельєфу  та корисні копалини материка, вивчити номенклатуру.


Тема:  КЛІМАТ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ.
             Південна Америка - найвологіший материк Землі.
Мета:
-          Ознайомитись з особливостями формування клімату материка та характеристиками типів клімату ;
-          Формувати навички роботи з основними джерелами знань ( підручник, карта) , а також виявлення закономірностей у формуванні  клімату;
-          Сприяти вихованню самостійності та спостережливості.
Тип уроку: комбінований
Форма : урок – дослідження
Обладнання:
підручник, карти атласу, кліматична ката Півд. Америки  та фізична карта світу, картки-завдання.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент. Мотивація.
ІІ. Перевірка д/з.
  Географічний диктант:
1.       В основі материка Півд. Америка лежить давня …..( Південноамер.пл.)
2.      Першим обґрунтував явище висотної поясності німецький дослідник….( О. Гумбольдт)
3.      Плато Патагонія сформувалось в межах ….( молодої платформи)
4.      Х. Колумб відкрив Америку в році….( 1492)
5.      Найвища точка материка Півд. Америка гора…. ( Аконкагуа)
6.      Значні запаси мідних, олов’яних, свинцевих та цинкових руд зосереджені в ….( Андах)
7.      На місцях « пташиних базарів» утворилися поклади …..( селітри)
8.      Залізні, марганцеві,нікелеві руди зосереджені на …. ( Бразильському та гвіанському плоскогір’ях )
9.      Найвищий діючий вулкан Півд. Америки…..( Сан-Педро)  
10.  Стародавню імперію інків знищили загони … ( Ф. Пісарро)
11.  На крайньому півдні материка сформувався острів ….( Вогняна Земля)
12.  Поряд з Півд. Америкою є найширша в світі протока , названа  в честь англійського мереплавця……( Дрейка).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Згадайте … Які особливості  географічного положення Африки вплинули на її клімат?
Учні - ( пересічення по  центру  екватором  та розміщення більшої частини материка між лініями тропіків  вплинуло на формування дуже жаркого клімату , холодні течії сприяли утворенню пустель на заході, а теплі формували вологі тропічні ліси на сході).
Подивіться уважно на фізичну карту Південної Америки. Чи є щось спільне з положенням Африки?
Учні - (Так є, Півд. Америка пересікається екватором, але в північній своїй частині.  На заході омивається холодною Перуанською течією, а на сході теплою Бразильською. І в межах південного тропіка на західному узбережжі теж є пустеля – Атакама).
Розповідь учителя: Дійсно риси подібності є між цими материками і в географічному положення і дещо в кліматі. Але, якщо  Африка це найжаркіший континент , то Півд. Америка – найвологіший. Чому так? Спробуємо це  сьогодні з'ясувати.
Більша частина материка знаходиться екваторіальних і тропічних широтах.  Це сприяє надходженню значної кількості сонячної радіації протягом року. Північна частина отримує більше сонячного тепла у липні, а південна у грудні. Найнижчі температури формуються в високогір’ях Анд.
Звернемось до малюнка № 107 ст. 153 підручника.
Бесіда за картою:
-          Назвіть основні чинники формування клімату Півд. Америки?
      ( Кількість сонячної радіації, напрямки постійних вітрів, гірський рельєф на заході і теплі та  
         холодні течії.)
-          Чому на східному узбережжі формується волога погода?
( Через вологе повітря  теплих течій проходять  постійні вітри пасати, які проникають вглиб материка через рівнинний рельєф. Таким чином в районі екватора та на східних узбережжях випадає багато опадів.)
-          Чому на західному узбережжі  і сході Патагонії  формується суха погода?
( На заході материк омивається холодною течією і в межах південного тропіка під впливом великої кількості сонячної радіації формується суха погода. Східне узбережжя Патагонії омивається теж холодною Фолклендською течією, а також воно захищене горами від вологих західних вітрів. В даному випадку гори слугують природним бар’єром для проходження повітряних мас, тому опади випадають на навітряних схилах гір. )

Учитель:
 Дійсно рельєф, течії  та постійні вітри і сформували особливості найвологішого клімату материка. Зверніть увагу на мал..108 ст.154 як розподілились опади о континенту. Таким чином на екваторі випадає понад 3000мм, в тропіках на заході – до 250мм, на сході-2000мм. І в Патагонії на заході до 3000мм, на сході – до 250мм. Переважання пасатної циркуляції на материку і рівнинного рельєфу на сході  стало причиною значного зволоження більшої частини Півд. Америки.  Також в залежності від кліматоутворюючих факторів  на різних широтах материка формуються різни кліматичні особливості. У кожному кліматичному поясі є свої типи клімату, та свої погодні умови.
Познайомимось з особливостями кліматичних поясів Півд. Америки окремо. За допомогою кліматичної карти та підручника дайте характеристику кліматичних поясів( 10 хв):
І ряд – екваторіальний та помірний пояс
ІІ ряд – субекваторіальний та субтропічний пояс.
ІІІ ряд – тропічний пояс та кліматичні умови Анд.
 ( кожен ряд аналізує карти та бере інформацію з підручника, вказуючи переважаючі типи повітряних мас, температури, кількість опадів типи клімату, особливості зміни погодних умов по сезонам) .
Прошу зачитати ваші результати досліджень….
ІУ. Закріплення.
     Дякую , ви всі гарно попрацювалиДля того щоб закріпити наш урок треба зробити висновок і дати відповідь на питання яке ми поставили на початку уроку:
-          Чому Півд. Америка найвологіший материк планети?
( Учні відповідають: Що на значне зволоження впливають вологі повітряні маси, що надходять з постійними вітрами з океанів, особливостями рельєфу та теплими течіями які зволожують
повітря.)
У. Підсумки ( виставлення оцінок).
УІ. Д/З
Вивч.§28, виписати терміни: памперо, верано, інверіо.
Трьом учням приготувати цікаві відомості про : І – річки Півд. Америки, ІІ- водоспади, ІІІ – озера.



 Тема:  ВОДИ СУХОДОЛУ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ (1 сл)
Мета: (2сл)
-           Розглянути особливості внутрішніх вод Південної Америки,
виявити залежність формування вод від рельєфу та клімату.
Скласти характеристику водойм.
-          Розвивати інформаційну  та самоосвітню компетентність, світогляд учнів через навички роботи з картою та різними джерелами знань по добору потрібної інформації.
-          Виховувати дбайливе ставлення до природи, сприяти зацікавленню учнів до вивчення географії.

Тип уроку : комбінований
Форма проведення : урок-презентація
Обладнання:
підручник, атлас, фізична карта Півд. Америки, комп’ютерна презентація, виступи  учнів.

ХІД УРОКУ:
І. Оргмомент та мотивація.
Вивчаючи Південну Америку ви вже дізнались багато цікавого, але не менші чудеса чекають нас попереду . Величезні і прекрасні водоспади, могутні річки та загадкові озера створюють неповторність цього континенту.
Але спочатку треба перевірити, що ви знаєте про клімат материка, адже формування вод суходолу надзвичайно пов’язано з кліматичними умовами як і з особливостями рельєфу.

ІІ. Перевірка Д/З.
Гра « хрестики – нулики»
І варіант – хрестики, ІІ варіант – нулики.
Учні обирають слово і дають визначення або характеристику явищу по черзі спочатку один варіант, а потім другий. Таблиця зображується і на слайді, а на дошці де можна креслити нулики чи хрестики  кресляться пусті клітинки .

ВЕРАНО
ПАМПЕРО
МОРСЬКИЙ
ПАСАТИ
ЕКП
ПАТАГОНІЯ
АТАКАМА
ІНВЕРІО
ЗАХІДНІ вітри

ІІІ. ФНЗ
Учитель :
Дітьми клімату називають річки. Чи дійсно це так? Спитаєте, ви. Поглянувши на величезну р. Амазонку це твердження не викликає сумнівів. Найвологіший материк Землі відрізняється від інших південних материків багатством внутрішніх вод. Сьогодні за допомогою присутніх  трьох гідрологів, які ретельно дослідили водойми Півд. Америки ми дізнаємось про їх особливості .
(3сл) Нагадаю що до вод суходолу відносять : озера,річки,болота,льодовики та підземні води.
Всі водойми надзвичайно важливі і для природи і для людини. Але річки являються природними транспортними шляхами і основним джерелом прісної води, тому ми почнемо своє знайомство з річок. Тим більше , що на Півд. Америці міститься найповноводніша « цариця річок» - Амазонка.
 Надамо слово нашим гідрологам. Слухаючи доповідачів, прошу записувати в зошит найважливіші дані про водойми ( площі, висоти, цікаві особливості….)
Уч.№1 ( сл..4-13)
На території Південної Америки сформувалися великі річкові системи Амазонки, Парани, Оріноко. Утворенню їх сприяли як кліматичні умови, так і особливості рельєфу.
Розташування велетенської гірської системи на заході зумовило нерівномірність розподілу стоку між океанами. В Атлантичний океан впадає 90% усіх річок материка. Тільки 5% площі континенту займає басейн внутрішнього стоку.
Більшість річок Південної Америки мають винятково дощове живлення. Тому вони постійно повноводні в екваторіальних областях, де впродовж року бувають зливи. В річках субекваторіального та тропічного поясів, де опади випадають нерівномірно, рівень води значно змінюється за сезонами.
Зверніть увагу. Перед вами найбільші річки материка: Амазонка з притоками, Парана та Оріноко.(називає річки їх характеристики, вчитель показує їх на карті).
Також на річках котрі протікають через плоскогір’я утворюється багато водоспадів. Зверніть увагу і запишіть їх характеристики. Перед вами назви  найбільших  водоспадів: Анхель, Кукенан, Рорайма та Ігуасу.
Серед всіх річок виділяється Амазонка - найбагатоводніша річка планети . Вона має найбільший у світі басейн (близько 7,2 млн. км кв.), в якому може розміститися майже вся Австралія. Витоки Амазонки — в Андах, після їх злиття річка кілька тисяч кілометрів тече рівниною. Живиться Амазонка дощовими водами. В неї впадає більш як 500 приток. Ліві та праві притоки розливаються влітку, але оскільки вони розташовані у субекваторіальних поясах Північної та Південної півкуль, то Амазонка повноводна протягом року. Уявлення про величезну масу води, що несе Амазонка, дає її глибина. У нижній течії вона становить понад 100 м. Щосекунди річка скидає в Атлантичний океан у 130 разів більше води, ніж Дніпро. Під час повені вона розливається на 80-100 км. В цій річці мешкає безліч дивовижних створінь наприклад: ПІРАНЬЇ  - належать до ряду коропоподібних. Самі Найкрупніші з них досягають 60 см в довжину . АНАКОНДА - Середні розміри дорослої  анаконди  5-6 м, але іноді  зустрічаються особини до 10 м довжини. АРАПАІМА - Відома в Бразилії під назвою  піраруку та являється також
 одною з найкрупніших сучасних  прісноводних риб. По одним даним, вона досягає довжини 2,4 м та ваги 90 кг по іншим — 4,6 м та 200 кг. ЧОРНИЙ КАЙМАН - самий крупний вид  алігаторових  та друга за розміром тварина  Південної Америки, після Орінокського  крокодила. Та безліч хижих риб.

Учитель:
 Дякуємо. Про наступні річкові басейни розповідає гідролог №2.

Уч.№2( сл..14-24)
Парана — друга за величиною річка Південної Америки, яку корінне населення називає "матір'ю моря". Довжина 4380 км. Каламутний слід річки помітний в Атлантиці на відстані 100-150 км від берега. За водністю Парана посідає шосте місце з-поміж найбільших річок планети. Парана прокладає свій шлях крізь міцні породи фундаменту платформи, тому для неї звичайними є пороги і водоспади. На притоці р. Ігуасу знаходиться водоспад  Ігуасу. Мальовничий водоспад  спадає з висоти 72 м, розбиваючись на кілька сотень струменів і потоків. Велика вода. Так індіанці називають величезний водоспад Ігуасу, вартий уваги туристів. Маючи не дуже примітну висоту, він дивує об'ємом води. У період дощів униз «зривається» понад 6500 м3 води за секунду! Підраховано, що Ігуасу складається з 270 уступів-каскадів, окремі з яких мають назви Адам і Єва, Три Мушкетери. Водоспад сформували тверді шари базальту. Приблизно 125 млн. років тому вулканічні породи розлилися у вигляді рідкої маси по великій території Парани. Вихідним пунктом для створення каскадів була зона, де гірські породи покарбовані тріщинами й розколинами. У середньому за рік водоспад переміщується вверх за течією річки на 1-2 м.
Річка Оріноко бере початок на Гвіанському плоскогір'ї, тому в її долині дуже багато стрімких схилів та уступів, де утворюються водоспади. Оріноко також живиться дощовими водами і найповноводнішою буває з червня до серпня.На одному з притоків Оріноко( р. Чурун) розташований найвищий водоспад світу — Анхель. Його води спадають з висоти 1 054 м (мал. 118). Водоспад був виявлений на початку XX століття дослідником Ернесто Санчесом Ла Крусом, проте не був широко відомий до польоту Джеймса Анхеля. Вперше Анхель побачив водоспад в 1933 році, коли облітав територію в пошуках руди. Чотири роки по тому Анхель летів повз водоспаду з трьома пасажирами на борту, включаючи його дружину. Літак був пошкоджений, і Анхелю довелося посадити його на пік гори Ауян-тепуи, вершину водоспаду. Моноплан «Фламінго» приземлився на болотисту землю вгорі водоспаду і залишався там протягом 33 років, поки його не дістали звідти вертольотом. Анхель і три його компаньйона зуміли спуститися по водоспаду і повернутися до цивілізації за 11 днів. На честь цього героїчного події водоспад був названий ім'ям льотчика. В даний час літак Анхеля знаходиться в музеї в Маракаї, а на вершині знаходиться його точна копія.
Учитель:
  Дивовижні краєвиди водоспадів. Але серед водойм є і певні таємничі об’єкти . Де існували давні цивілізації, де збереглися індіанські легенди. Наступний гідролог нам розповість про озера та інші водні об’єкти Південної Америки.
Уч.№3 ( сл..25-31)
Перед вами п’ять найбільших озер материка: Маракайбо, Патус, Тітікака, Лагоа- Мірім та Поопо. Великих озер у Південній Америці мало, але серед них є дуже своєрідні.
Найбільше озеро — Маракайбо (16 300 км2) — розташоване на півночі материка. Воно тектонічного походження. З’єднується з Карибським морем вузькою протокою, через це його називають озеро-лагуна. Приблизно 1 176 000 блискавок щороку на відстані до 400 км. Вітри, з гір Анд, викликають грім  та розряди  блискавок, в атмосфері, в цих заболочених місцях багатих метаном, який  легше повітря. Ці блискавки – унікальне явише  і саме більше  джерело відновлення озонового шару планеты.
Також  всесвітньо відоме високогірне озеро Тітікака розташоване на висоті близько 4000 м над рівнем моря. Це велике сховище прісної води (площа — 8300 км2) з усіх боків оточене горами, що пояснює його назву — «свинцева гора». Глибина озера сягає 304 м. Велике озеро оточене кам'янистими берегами. Вони часто обриваються до води крутоярами. Західний берег вкритий лавами – продуктами згаслих вулканів, шпилі яких височіють вдалині на горизонті.Озеро Тітікака живиться опадами у вигляді дощу та талою водою з льодовиків гірських хребтів, розташованих в Альтіплано. П'ять головних річкових систем живлять озеро. Найдавніші  жителі  узбережжя  озера Тітікака, індіанці плем’я  уру...Зараз  район озера Тітікака заселений аймарами – нащадками інків, які й дотепер займаються випасанням худоби та рибальством. Крім цього, вони вирощують на родючих вулканічних ґрунтах кукурудзу та овочі.
 Внутрішні води Південної Америки представлені також льодовиками, що ними вкриті вершини Анд та деякі високогірні долини. В г. Анди з висоти 4500 м, на півдні з 500 м починаються вічні сніги. Які дають початок багатьом гірським річкам.
Болота материка здебільшого розміщуються В долині річок Оріноко, Амазонка, Парана. Живляться дощами та підземними водами. Переважають низинні болота.
Підземні води Зосереджені в прогинах давньої та молодої платформи, живлять річки в сухий період.
ІУ. Підсумки  уроку і закріплення.
Учитель:
Дякуючи нашим гідрологам які підготували досить цікавий матеріал до уроку. Спробуємо разом підвести  підсумок заняття і дати відповіді на ті завдання, що ми поставили на початку уроку.(сл..№32)
 1. Як клімат і рельєф вплинули на особливості водойм Півд. Америки?
2. Які об'єкти вам найбільше запам'ятались і чому?
3. Чи існує на вашу думку якась загроза для існування певних водойм материка?
У. Д/З ( сл..33)
вивчити §29 
на К.К. Пр.роботи  відмітити річки, озера та водоспади Півд.Америки, взятии зошит на урок.



 Тема: ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЧНОГО СВІТУ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ.
Мета:
-          Сприяти формуванню знань про особливості біорізноманіття материка.
-          Розвивати інформаційну та самоосвітню компетентність.
-           виховувати дбайливе ставлення до природи  та викликати почуття краси.
Тип уроку: комбінований
Форма: урок – дослідження
Обладнання: атлас, підручник, відео.
ХІД УРОКУ:
І. Оргмомент.
ІІ. Мотивація.
Геологічна історія Землі сприяла тому, що сучасний органічний світ материків формувався майже окремо. Так сталося з Австралією, Африкою, островом Мадагаскар. Не оминула ця доля і Південну Америку. Відокремившись від Гондвани, материк зі своїм особливим кліматом отримав у спадок не тільки багатство корисних копалин, велетенських водойм, а й дивовижних організмів. Саме сьогодні нашим завданням буде дослідити органічний світ материка рекордів.. Певним допуском до вашої дослідницької роботи буде перевірка д/з і виконання Пр.роботи.
ІІІ. Перевірка Д/З.
 На попередніх уроках ви отримували завдання попрацювати з контурною картою в практичній роботі. Всі об’єкти берегової лінії, рельєфу, внутрішніх вод у вас вже позначені. Прошу відкрийте зошит і відмітьте в завданні 1 ті об’єкти які характеризують Півд. Америку. В завданні 2 виправте помилки, напишіть висновки. На виконання роботи вам 10 хвилин, після чого прошу чергових зібрати зошити.
ІУ. Активізація.
Гра «асоціація».
Ви дивитесь телебачення, читаєте та користуєтесь мережею  Інтернет. І звичайно вже щось вивчили на уроках географії та біології про органічний світ.
З якими вам відомими тваринами чи рослинами асоціюється у вас Півд. Америка ? Назвіть від 3 до 5.
( зазвичай діти називають: анаконду, піраній, павуків птахоїдів, крокодила, грізлі….)
У.ФНЗ
Згадайте які особливості клімату материка і забезпеченість водними ресурсами?
( згадують, що клімат теплий і вологий, змінюється з висотою в горах, багато водойм називають їх та їх особливості)
Яким на вашу думку при таких умовах повинен бути органічний світ?
 ( дуже різноманітним, багатим на рідкісні види)

Відкрийте карту природних зон , назвіть які комплекси сформувались на Південній Америці.
( називають: тут сформувалися вологі екваторіальні ліси,савани,степи,пустелі та осередки висотної поясності)

Для того щоб нам провести дослідження потрібен підручник та атлас. Саме там міститься потрібна нам інформація. Для опрацювання зібраних матеріалів у  зошиті накреслимо таблицю, яка до кінця уроку у всіх повинна бути заповненою. Для оперативності виконання досліджень розділяємось на групи.
 І група – їде досліджувати вологі екваторіальні ліси ( Що вам треба взяти з собою? - парасольку або плащ, засіб від комах, човен, вудка,  фотоапарат).
 ІІ група – відправляється в савани та рідколісся ( Що візьмете? – кепку, парасольку, бінокль, фотоапарат, автомобіль)
ІІІ група – досліджуватиме степи і пустелі ( Що вам знадобиться? – кепка, намет, окуляри, вода, автомобіль, фотоапарат)
ІУ група – побуває в горах і з висоти з’ясує як людина змінює природні ландшафти. ( Що візьмете ви? – альпіністське спорядження, окуляри, фотоапарат, бінокль)

Природна зона, спец. назва
Клімат і пояс
Ґрунти
Внутрішні води
рослини
тварини
Охорона природи
ВЕЛ
 « сельва»
Екваторіальний
+24, 2000-3000мм
Червоно-жовті фералітні
Амазонка, болота
гевея, хінне дерево, какао, папайя, ананас, банан,ліани, пуїзейро - 10 ярусів
Комахи,павуки до20см,
мавпи,лінивці,анаконда, кайман, ягуар,папуги, тукани, колібрі – найменша пташка нараховує до 200 видів.
Захищати від вирубки ліс, браконьєрства.
Савани
« льянос» -долини Оріноко
« кампос» - Браз.плоског.






Степи
 « пампа»






Пустелі та напівпустелі






Висотна поясність Анд
 « парамос»






Зміна природних комплексів


( кожна група заповнює таблицю, далі зачитують і всі заповнюють таблицю по ходу).

УІ. Підсумки.
Ви добре попрацювали. Зібрали чудовий  фотоматеріал матеріал. Пропоную переглянути і насолодитися дивовижними створіннями Півд. Америки.( перегляд відео).

У. Д/з. Вивч. §30.


 Тема:
НАСЕЛЕННЯ І ПОЛІТИЧНА КАРТА ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
Мета уроку:

- формувати систему знань про    населення Півд. Америки, охарактеризувати особливості расового складу, історії заселення та господарства країн Півд. Америки;
- закріпити навички роботи з картою, підручником та іншими джерелами знань;
- скласти характеристику країн материка, виховувати повагу до на культури інших народів та української діаспори.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма: урок дослідження.
Обладнання: політична карта Півд. Америки, атлас, комп’ютер, фото, відеофільм.
Хід уроку:
І. Організаційний момент ( 1хв)
Гортаючи сторінки книги материка рекордів - Південну Америку, сьогодні  спробуємо разом з вами дослідити ще одну цікаву сторінку його життя. Вона розповість нам про загадкові цивілізації і сучасний культурний колорит цього материка. Але спочатку ніж перегорнути на цю сторінку, перевіримо наскільки добре ви вивчили органічний світ природи Півд. Америки.
ІІ. Перевірка д\з:(5-7 хв)

1. Назвіть і покажіть найбільші природні зони Півд. Америки.
2. Охарактеризуйте одну природну зону ( на вибір) за планом.
3. Які рослини і тварини можна вважати символами материка.
4.Дайте визначення термінів: сельва, гевея, льянос, парамос, пампа.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:(5хв)
Згадайте:
¨  1. Як відбувалося заселення Америки після відкриття Х. Колумба?
(Ще в 6-му класі ми знайомились з історією відкриттів. Колумб вважав, що відкрив Індію. У корінних жителів було багато золотих ідолів та прикрас, тому європейці почали заселяти нові землі, вивозити багатства в Європу)
¨  2. Представники яких рас заселили  частину світу Америка?
( Європеоїдна з Європи, представників негроїдної раси завезли як рабів для плантацій, а корінне населення, індіанці, дуже давно прийшли з Азії)
Далі я пропоную пограти в гру « Асоціації». Запишемо в стовпчик слова, а напроти них свої асоціації.
Кава – Бразилія,  Пеле - футболіст Бразилії, карнавал – Бразилія, арґентум – Аргентина…..
Після гри можна сказати, що ви вже багато що знаєте про цей материк. І те що він прославився кавою, шоколадом, відомими футболістами, яскравим карнавалом. Тож спробуємо трохи більше дізнатися про країни Південної Америки та  його колоритне населення.
ІУ. Мотивація навчальної діяльності .(1хв)
 Як говорять: скажи мені – і я забуду, покажи – і я запам’ятаю, зроблю сам – навчуся.
Хочу щоб ви і слухали, що я говорю, і робили самі, але спочатку здійснимо невелику подорож до земель які населяли корінні жителі Америки – інки. І так історія заселення материка.
У. Вивчення нового матеріалу.( 15 хв)
Учитель: Перша зупинка м. Мачу – Пікчу. ( 5 хв. Відеофільм з відеотеки « 80 чудес світу). ( СЛ. №5)
Цікаво , що на території Півд. Америки не знайдено викопних стоянок первісних людей, немає останків людиноподібних мавп. Вчені доводять,  що інки прийшли з Азії і були дуже працьовитими та розумними.  Будували дамби, дороги, зрошувальні канали… Отже заселення почалося приблизно 15-17 тис.років тому, представниками монголоїдної раси, на сьогодні проживає : понад 370 млн.ч. ( 5% від світу), густота понад 20 ч/ км. кв. Індіанці прийшли з Північної Америки, а їх предки з Азії. Почали переїжджати інші народи в пошуках нового життя, багатих земель . А вже після заселення європейцями і африканцями на материку оселились три раси. Корінне населення було практично знищене. Тут почали формувати свої міста : португальці, іспанці та навіть українці, які утворили діаспору на території Аргентини, Бразилії та Чилі. Від змішаних браків виникли перехідні раси. (СЛ.№6)
? Знайдіть на ст..166 назви перехідних рас.( знаходять  і зачитують). А тепер перевіримо і замалюємо в зошиті схему ( СЛ. №7).
? Що ж на сьогодні представляє політична карта Півд. Америки.
 Де хто із вас отримав  випереджувальне завдання і розповість нам про країни  латиномовного материка. ( СЛ..№ 8)
Учень №1
Кордони сучасних держав склалися в Півд.Америці на початку ХІХ ст.. Всього на материку розміщується 13 незалежних держав і залежна Французька Гвіана. Найбільшими країнами є: Бразилія столиця Бразиліа,Аргентина( « срібна країна») ст..Буенос- Айрес( країни рівнинного сходу), та гірські країни заходу:Чилі ст.. Сантьяго,Перу ст.. Ліма,Еквадор,Колумбія. Країни належать до тих, що розвиваються. З їх території вивозиться багато гірничорудної сировини ( руди чорних металів, кольорові метали, селітра…), проходить заготівля рідкісної деревини, вирощується кава, какао, цукрова тростина, пшениця, тропічні фрукти. Південна Америка є батьківщиною багатьох культурних рослин які ми теж тепер споживаємо це: картопля, томати, сині,кукурудза та арахіс. Найбільш розвинутими в промисловому розвитку є: Бразилія, Аргентина та Чилі. Бразилію називають провідною індустріальною країною Латинської Америки, Аргентину країною срібла, а Чилі – новою індустріальною країною.
Учитель: І так як ви вже зрозуміли три країни яким ми приділимо більше уваги: Бразилія, Аргентина і Чилі. Прошу за допомогою карт, підручника та інших джерел скласти коротку  характеристику ( візитну картку) цих країн.
Зверніть увагу на слайд ( № 9) де є завдання по рядам та план характеристики держав. На цю роботу вам дається 7 хвилин. ( діти пишуть коротко візитні картки країн, потім читають)
Наприклад: Бразилія – 8,5 млн.км.кв., межує з  10-иа країнами: Фр. Гвіаною, Венесуелою, Сурінамом, Гаяною, Колумбією… Омивається Атлантичним океаном, перетинається півд..тропіком та екватором. Рельєф представлений Бразильським, Гвіанським плоскогір’ям, Амазонською низовиною. Клімат ЕКП, СЕП та субтропічний. Є запаси вугілля, залізних руд, урану, хромітів та золота. Багатий органічний світ сельви і кампос Бразильского плоскогір’я. Проживають португальці, іспанці, німці, італійці багато мігрантів та українців. Найбільші міста: Бразиліа, Ріо – де – Жанейро,Сан-Паулу. Більшість розмовляє португальською. Видобувають копалини, виробляють автомобілі, літаки, судна. Вирощують  каву,каучук, цукрову тростину, розводять худобу. Славляться футболом, карнавалами, туризмом.
УІ. Закріплення . ( СЛ. № 10)
І так ми познайомились з особливостями найбільших держав, тож підведемо підсумки уроку. Прошу зачитайте висновки уроку.
І як подарунок за гарну роботу міні екскурсія до Півд. Америки( сл.. № 11- 16)
УІІ. Д/з
¨  Вивчити: П. 31
¨  Приготувати повідомлення про зв`язки України з країнами Південної Америки.







КОНКУРС «ВЧИТЕЛЬ РОКУ»
Урок на тему:
Світовий океан та його частини
« Блакитна планета»



Епіграф: « Нехай ми не долаємо штормів,
І засинаємо щовечора удома,
Але в портах є безліч кораблів,
Що кличуть нас в блакитне  море!»
Мета уроку: - ознайомитись з основними частинами Світового океану
                                   та вивчити їх розміщення на планеті;
          - розширювати світогляд , формувати навички роботи з різними джерелами знань,  розвивати навички добору і опрацювання отриманої  інформації;
                                - виховувати в собі зацікавлення до природи та дбайливе ставлення до неї.
Тип уроку: формування нових знань
Методи навчання: словесний, наочний, практичний, використання
                                      випереджаючих завдань.
Обладнання: карта Океанів, відео, схеми, таблиці, мультимедійні
                          презентації, малюнки.
ХІД УРОКУ:
1.                  Організаційний момент( привітання, перевірка та настанова до роботи). – 4хв.
2.                  Мотивація ( вступне слово вчителя, об’ява теми та мети уроку, епіграф, план уроку, проблемне питання – слайди №1,2,3).
-                     Добрий день, шановні друзі та гості! Сьогодні у нас незвичайний урок якого ми з вами чекали. Кожен з нас мріє хоч раз здійснити мандрівку навколо світу, побачити своїми очима дивні краї, відчути подих мандрів і не завжди нам це вдається. Але сьогодні нашими зусиллями ми спробуємо поринути у світ блакитної планети яка має назву Світовий океан. Тема нашого уроку           « Світовий океан та його частини». 
Наша мета:
(- ознайомитись з основними частинами Світового океану та вивчити їх розміщення на планеті;
-розширювати світогляд , формувати навички роботи з різними джерелами знань, розвивати навички добору і опрацювання отриманої  інформації;
-виховувати в собі зацікавлення до природи та дбайливе ставлення до неї. ),
епіграфом до уроку я хочу взяти такі слова :
« Нехай ми не долаємо штормів,
І засинаємо щовечора удома,
Але в портах є безліч кораблів,
Що кличуть нас в блакитне  море!»
.
Ці слова віддзеркалюють наші з вами мрії про далекі подорожі безмежними просторами Світового океану, які ми можемо здійснити завдяки уроку географії. Під час уроку вам треба бути надзвичайно уважними дехто з вас підготувався сьогодні і розповість про свої дослідження, дехто послухає і дізнається щось нове. Працювати будемо ми за певним планом він перед вами
1.      Актуалізація опірних знань.
2.      Світовий океан та його океани.
3.      Моря в Світовому океані.
4.      Затоки.
     5.   Протоки
     6.   Суходіл в Світовому океані.
     7.   Підсумки уроку.
 Також під час уроку подумайте про таке проблемне питання:
Чи заслуговує планета Земля називатися Блакитною планетою?

3.                  Актуалізація знань: (4 слайд) -5-7 хв.
Перед тим як розпочати роботу по ознайомленню з новим матеріалом дайте відповіді на
такі    питання:
-          Який мінерал найпоширеніший на Землі і чим він важливий?
-          Вода постійно випаровується? Але чому води на планеті не стає менше?
-          Що таке гідросфера? З чого вона складається?
4.                  Формування нових знань. – 20 хв.-22хв.
Гідросфера займає ¾ нашої планети, без води не можливе життя. Вона скрізь солона і прісна, прозора і каламутна, рідка і тверда у вигляді пару, озер, морів та океанів. Отже відправимось до подорожі на Блакитну планету.(5 слайд)
Світовий океан – це суцільна водна оболонка на поверхні земної кори, що оточує материки і складається з океанів, морів, заток і проток.
Погляньте на співвідношення суші та води на Земній кулі, одразу помітно, що більша частина зайнята водою і це не дивно, бо вода є основною складовою всіх живих істот.( схеми на слайді). Світовий океан об’єднує чотири океани Тихому належить  ( 50%), Атлантичний займає (24% ), Індійський (21%) та Пн.Льодовитий ( 4%).
На уроці у нас присутні дослідники та мандрівники які добре знають Світовий океан та його частини. Відгадайте хто це: -  Дослідник який  здійснив першу навколосвітню подорож, довів що океан єдиний та підтвердив припущення про кулястість Землі ( Так це Ф. Магеллан).
Ф.Магеллан: ( сл..№6,7))- Привіт друзі, я здійснив  подорож,  під час якої мені вдалося відкрити протоку на півдні від Америки, острів Вогняна Земля та найбільший океан планети Тихий. Можу з упевненістю сказати, що світ океанів прекрасний і тримає ще й досі в собі безліч таємниць.
За тлумачним словником:
Океан – це: водний простір, що вкриває більшу частину земної кулі й поділяє суходіл на материки й острови;
     (або) одна із чотирьох основних складових частин водного простору земної кулі, що розділяє материки.
Перед вами.
 Тихий океан :   Найбільший ,  його площа 178,7 млн. кв. км.
     Займає 1/3 площі земної кулі. Максимальна глибина: Маріанський жолоб  має глибину 11022 м. Містить 25 морів найбільше Філіпінське. Омиває Євразію, Австралію, Антарктиду, Півн. та Півд. Америку .
2й за розмірами.
  Атлантичний океан: Давня назва “Західний”, Його площа 91,7 млн. кв. км. Займає ¼ площі Світового океану. Максимальна глибина: жолоб Пуерто-Ріко 8742 м. Містить 16 морів, найбільше Саргассове. Омиває всі материки крім Австралії. Саме з цього океану почалася епоха Великих географічних відкриттів.
ВЧ.  Другий дослідник здійснив три навколосвітніх подорожі, відкрив безліч островів в Тихому океані.( Дж. Кук).Зустрічайте.
Дж. Кук: - Дозволь Фернане тепер я далі розповім про океани. Дійсно коли пливеш просторами Світового океану є чому дивуватися, безмежність блакиті, незвичайність органічного світу та непередбачуваність примх природи.
Індійський океан: Найтепліший, 3й за розмірами. Площа 76,2 млн. кв. км. Займає 1/5 Світового океану. Найглибша западина: Зондський жолоб 7729 м. Кількість морів 11, найбільше море Аравійське. Омиває всі материки крім Півн. та Півд. Америки.
Північний льодовитий: Найменший  лише 1/20 світового океану та найхолодніший, бо знаходиться  більшою частиною за межами полярного кола.. Площа 14,7 млн.кв.км. Найглибша западина: розлом в Гренландському морі 5527 м. Кількість морів 11, найбільше Баренцове море. Омиває Північну Америку та Євразію.

         Вчитель: Дякуємо вам за таку інформацію. А в нас на уроці присутні і сучасні науковці, що досліджують океан. Прошу команда океанологів.

Учні: 
№1. ( сл..№9) Наша команда працює над вивченням природи океанів, але сьогодні ми познайомимо вас з морями.
Море – це частина океану, відокремлена від нього ділянками суші, архіпелагами або донними підняттями. Від прилеглого океану відрізняється температурою, солоністю, течіями, флорою та фауною.
Моря поділяються на внутрішні ( з усіх сторін оточені суходолом) та окраїнні( прилеглі до материків і широко відкриті до океану).
Внутрішні моря поділяють на середземні ( розташовані між материками) – Середземне,Карибське, Чорне, Азовське) – всі вони пов’язані з океаном вузькими протоками, та напівзамкнені ( відокремлені від океану островами або архіпелагами) – Жовте,Японське. Окраїнні моря широко відкриті до океану Аравійське, Берингове та ін..
№2.(сл..№10,11,12,13,14,15) Налічується приблизно 75 морів. Всі відрізняються своєю індивідуальністю. Кольорові моря  наприклад: Червоне море знаходиться в Індійському океані,Чорне море місце розміщення (Атлантичний океан), Жовте море  місце знаходження (Тихий океан), Біле море (Північний льодовитий). Також є моря овіяні легендами Атлантичного океану це: Карибське море (море на островах якого була створена піратська республіка, Саргассове море (назва пішла від водоростей) це море без берегів, в якому є Бермудський трикутник та Середземне - море античності що омиває три частини світу: Європу, Африку та Азію.
Вчитель: -Дякуємо вам океанологи до свого виступу запрошуємо шановних гідрологів.
Учні:
№1.(сл..№16)Ми гідрологи вивчаємо особливості гідрологічного режиму Світового океану, але сьогодні познайомимо вас з протоками та затоками в океанах.
 Затока – це частина океану або моря, яка глибоко вдається в суходіл і має такі ж властивості, як море або океан. Серед заток вирізняють:
Бухти
Невеликі акваторії обмежені мисами або островами (східне узбережжя Євразії)
Губи
Морські затоки в гирлах річок (Північ Євразії)
Лагуни
Неглибокі, відділені вузькими піщаними косами (східне узбережжя Південної Америки)
Лимани
Подібні до лагун (Чорне, Азовське моря)
Естуарії
Воронкоподібні затоки в гирлах річок (Європейське узбережжя)
Фіорди
Вузькі і глибокі в скелястих берегах (Скандинавський півострів)
  
Найбільшими затоками є Велика Австралійська, Бенгальська в Індійському океані, Мексиканська та Гвінейська в Атлантичному, та Аляска  і Каліфорнійська в Тихому океані.
№.2  (сл..№17,18,19)
Протока – це смуга води що з'єднує сусідні акваторії, а з двох боків обмежена суходолом. Найбільша протока відкрита піратом Френсісом Дрейком і носить його ім'я. З'єднує Атлантичний та Тихий океани, розділяє Південну Америку та Антарктиду. Ось перед вами декілька найвідоміших проток.
Гібралтарська - поєднує Середземне море й Атлантичний океан.
Панамський канал. З'єднує Атлантичний і тихий океани.
Берингова протока( поєднує Тихий та Північний Льодовитий океан). Всі протоки й канали допомагають скоротити шлях при морських плаваннях в Світовому океані.

Вчитель:- Тепер надамо слово  геологам. Прошу.
Учні:
 №3. (сл..№20,21) Ми геологи вивчаємо будову Землі та гірські породи. На сьогоднішній урок нашим завданням було дослідження суходолу в океані.
Суходіл в Світовому океані представлений островами та півостровами.
Острів – невелика ділянка суходолу оточена водою. Іноді представляють собою архіпелаги.
Архіпелаг – це група островів, що розташовані неподалік один від одного. Найвідоміші архіпелаги (Японські, Філіппінські, Алеутські).
За походженням острови поділяють на:
                     Материкові  острови (відділені від материків) Мадагаскар, Гренландія...
                     Вулканічні  острови (утворилися результаті виверження вулкану) Ісландія, частина Японських...
                     Коралові  острови або атоли (складені вапняковими кістяками морських поліпів)  Фіджі, Гавайські, Великий Бар’єрний риф.…
Зверніть увагу перед вами Атоли Мальдівів , Вулканічний острів в Тихому океані, та Гренландія найбільший острів на нашій планеті.
№.4.(сл..№22)
У водяний простір океанів і морів часто вдається частина суходолу.
 Півострів – частина суші оточена водою з трьох боків, а четвертою прикріплена до материка.
Акумулятивні: Утворилися внаслідок утворення перешийка між островом і берегом. Федотова коса (Азовське море).
Приєднані: Приєдналися внаслідок тектонічних рухів. Півострів Індостан (Індійський океан).
Відокремлені: Продовження гірських пасом. Апеннінський півострів (Середземне море).
Найбільшим півостровом є Аравійський , що омивається водами Аравійського моря, Індійського океану, Червоного моря, Перської затоки та Середземним морем. Також серед великих півостровів можна визначити : півострів Аляска( частина Півн.Америки), Скандинавський(материк Євразія), Сомалі(Африка) та Кейп – Йорк ( материк Австралія), Антарктичний(материк Антарктида).

Закріплення.- 10хв.
На уроці у нас присутній фоторепортер з Блакитної планети і він нам приготував короткий фоторепортаж з океану, щоб ви пересвідчились в тому що океан існує, живе і чекає на нас як дослідників так і охоронців його різноманітних багатств( перегляд фільму).
Дякую всім виступаючим. І хочу поставити вам  питання :
-          Чи заслуговує наша планета називатися Блакитною і поясніть свою думку?.

Для того щоб перевірити чи готові ви стати дослідниками Блакитної планети  пропоную виконати певні завдання:(сл..№23,24)
 1.Розгадайте кросворд

5. Підсумки уроку (перевірка кросворду, виставлення оцінок).- 2хв.

      6.   Домашнє завдання:- 2хв.

1.  За допомогою карти океанів заповніть таблицю. Впишіть в неї власні приклади частин Світового океану.

частини
Тихий океан
Атлантичний
Індійський
Пн.Льодовитий
Моря – 3 приклади




Затоки - 2




Протоки - 2




Острови - 3




Півострови -2





Вивчити § 28 , терміни та номенклатуру (розміщення частин океану на карті). 

1)Внутрішнє море, що омиває Україну?
2) Одне із кольорових морів?
3) Море де існувала піратська республіка?
4) Найбільша протока світу?
5) Море кольору сонця?
6) Невелика частина суходолу, що омивається з усіх боків?
7) Затока в Тихому океані?
8) Найбільший океан?
9) Найбільша частина світового океану?
10) Частина океану, відокремлена островами або донними підняттями?
11) Вузька смуга води що поєднує дві акваторії?
12) Кораловий острів у формі кільця?
13) Мілководна затока на узбережжі Азовського моря?







Прізвище імя ______________________





2





4










1

































3





























6






5




















12



7









9













8













11









10













































13

























( у клітинці де стоять цифри не писати)







































































































Немає коментарів:

Дописати коментар

весна

весна